Na úvod nám nedá nespomenúť, že správne inštalácia radiátorov je približne 10 až 20 cm nad zemou. Následne sa odporúča stena pod oknom a jeho centrovanie do stredu okna tak, aby dokázal dostatočne ohrievať vzduch spod okna. Radiátory sú dnes štandardne vyrábané z viacerých materiálov. Medzi základné varianty patria liatinové, oceľové a medené. Poďme sa teda pozrieť na ich jednotlivé špecifiká a dúfame, že nasledujúce slová vám prinesú dostatočný úvod na zorientovanie sa pri výbere toho správneho.
Radiátory a aké typy poznáme
Prvým spomínaným je liatinový variant, ktorý je aj najstarším zo všetkých spomínaných. Pozor, neznamená to, že je najmenej kvalitný a do dneška sa v mnohých mestských bytoch aj hojne vyskytuje. Tieto radiátory sa vďaka svojej masívnej konštrukcii vyznačujú aj veľmi dobrou odolnosťou. Niektorí z nás ich môžu skôr poznať pod označením článkové, pretože pozostávajú z niekoľkých samostatných častí. Nevýhodou je ich ťažšia údržba, a to najmä kvôli rôznym záhybom. Na druhej strane však dosahujú veľmi slušný výkon. Liatina je vysoko odolný materiál, čo ich umožňuje v podmienkach našich obydlí označiť za nezničiteľné. Na základe toho môžeme konštatovať, že by ich bola veľká škoda len tak vyhodiť. Módne trendy v oblasti bytových doplnkov sa dnes zvyknú vracať z minulosti do súčasnosti. Preto sa kľudne môžu stať imidžovou súčasťou našich bytov. Regulácia týchto radiátorov môže byť pomalšia a pri snahe znížiť teplotu môžeme tento proces urýchliť vyvetraním miestnosti.
Ďalším spomínaným variantom radiátorov sú oceľové, ktoré sú v praxi najpoužívanejším modelom z uvedených. Vysokej obľube sa tešia najmä vďaka dlhej životnosti a veľmi dobrej tepelnej vodivosti. Tretím spomínaným modelom sú medené radiátory. Tie môžeme pokojne označiť za najlepšie z troch spomínaných, a to vo všetkých aspektoch. Meď je totižto označovaná za jeden z najlepších tepelných vodičov. Ich životnosť je prakticky nesmrteľná.
Jedným členením je to, podľa materiálu z ktorého sú vyrobené. Radiátory môžeme tiež rozdeliť podľa členenia na článkové, doskové a kúpeľňové. Článkové bývajú zväčša liatinové a pozostávajú z viacerých tzv. rebier. Doskové sú v súčasnosti najpoužívanejšie a pozostávajú z jednej alebo dvoch platní. Kúpeľňové slúžia na sušenie vlhkých uterákov, čo oceníme najmä v zimných mesiacoch kedy je sušenie uterákov vonku prakticky nemožné.
Ďalšie informácie nielen o radiátoroch, ale aj o iných spôsoboch vykurovania nájdete na internetovej stránke https://www.viessmann.sk/.